När vi testade Playstation Portable första gången i nummer 2/05 fick den en stark åtta i betyg. Vi älskade skärmen, formen, kraften under skalet och möjligheterna.

Nu har det gått drygt två och ett halvt år och PSP blev kanske inte den succé många hade trott, trots en hel del bra spel och kul tillbehör. I och med Playstation 3 får PSP en ny roll och då passar det fint med en finslipning av både in- och utsidan. För det är vad det handlar om. PSP Slim & Lite är inte någon PSP 2.0, snarare 1.5.

Mindre fläsk...
Det första man märker är nog vikten, nya PSP väger 189 gram jämfört med 260 gram för den tidigare modellen. Dock bör nämnas att man lite får känslan av att viktminskningen beror på lika delar smart ingenjörskonst och lättare (och plastigare) material...



Viktminskningen blir tydligast när man ligger ner och spelar och håller upp konsolen med händerna. Efter ett tag domnar vissa fingrar av tyngden, men med nya PSP går det inte lika fort.

När du ska starta upp ett spel märker du nästa förbättring: internminnet har dubblats från 32 till 64 megabyte vilket ger markant snabbare laddningstider. Mycket trevligt! En av de största nyheterna har vi dock inte haft möjlighet att testa. Sony har lagt till funktionen som många säkert tycker borde varit med från början: möjlighet att spela upp innehållet i din PSP på en extern skärm. Du kan alltså spela, se på film, surfa på nätet och visa bilder på din tv. Äntligen, säger vi! Dock säljs sladden du behöver separat och hade inte kommit ut när vi testade PSP Slim & Lite.

Skaffa rätt innehåll
I övrigt är det inte så mycket att orda om. Funktionen är densamma och som vi vet är ju ett tv-spel aldrig bättre än spelen som finns till det. I PSPns fall är det både upp och ner. Det finns några riktiga höjdarspel, men också mycket skräp. Nu kan du ju dessutom ladda ner Playstaton 1-spel via Playstation Networks, vilket är trevligt. I och med PS3 ska ju PSP även integreras i PS3-spelen, vilket låter lovande men som vi inte har sett så mycket av än. Sammantaget är PSP Slim & Lite en välkommen uppgradering av en redan bra konsol. Både du som redan sitter på en PSP och du som ännu inte provat bör spana in den. Men sålla rejält när det är dags för spelinköp!
OMDÖME:

+
Lättare och (lite) tunnare
Kan kopplas till bildskärm
Mer minne och snabbare processor = kortare laddningstid

-
Lite plastigare känsla
Kunde fått mer uppdaterat yttre

=
En bra konsol har blivit bättre. Lite lättare, lite mindre, lite snabbare, samt begåvad med möjligheten att spela spel på en tv. Dessutom billigare än gamla PSPn var när den kom.

Form/design 8
Funktioner 8
Användarvänlighet 7
Prisvärde 8
Totalbetyg 8




Fler tester från M3 hittar du på: m3.idg.se/tester