Som bekant ger inte en platt-tv speciellt ifrån sig speciellt bra ljud, är man någorlunda filmintresserad så är det näst intill ett måste att köpa till en extra ljudlösning. Numera finns det fullt med olika lösningar man kan välja mellan när det är dags att köpa sin ljudanläggning. Vi har soundbars, 5.1-system, mindre 2.1-system (ofta med virtuellt surround) och sedan har vi den lite mindre vanliga lösningen med att ha ljudet inbyggt i sin tv-bänk.

Hittills är det bara Sharp och Sony som har släppt ljud-tv-bänkar men vi på M3 gillar verkligen idén. RHT-G1550 är Sonys senaste bänk och också deras värstingmodell. Den avlånga bänken är riktigt snygg och bra formad för dagens tv-apparater. Den är dessutom väldigt stabilt byggd, absolut något vi skulle kunna tänka oss att ha under tv:n.

Funktionsfri
Vi skulle inte påstå att bänken är fullspäckad med vare sig kontakter eller funktioner, vi skulle nog till och med säga att det är lite snålt med de senare. På baksidan hittar vi något som är väldigt trevligt, en hdmi-växel med tre in och en ut. Vi hade dock gärna sett en mer avancerad videoväxel där vi kunde koppla in alla våra videokällor (med ljud förstås) för att alltid kunna ha samma av-kanal på på tv:n. Men bänken saknar både scartkontakt och komponentingångar, de ingångar utöver hdmi-växeln som finns på baksidan är tre optiska in, en koaxial in och en analog in, vilket i och för sig bör räcka och bli över för de flesta.



Vi påpekade också att bänken är sparsam vad gäller funktioner men det är nästan en underdrift. En vanlig eq kan du glömma först och främst, här får du nöja dig med möjligheten att ändra styrka på basen och centern. Utöver det finns ett gäng presets kallade ”ljudfält” som påverkar hur ljudet projiceras genom de olika elementen i bänken, för att välja hur det virtuella surroundet ska fungera.

Bra surround
De fyra högtalarelementen ska kunna simulera surroundljud och på den här punkten är vi också positivt överraskade av hur bra G1550 klarar detta. Även om det aldrig kan mäta sig med ett riktigt surroundsystem så får vi ändå ut en väldigt bred ljudbild. Bra gjort Sony!

Vad gäller ljudkvaliteten är bänken inte dålig, men för de här pengarna väntar vi oss mer. Den största missen är en överdriven diskant som skär in i öronen rätt rejält och ger en ganska otrevlig distorsion vid lite högre volymer. Bänken låtar faktiskt bäst på lite lägre volymer. Basen är trevlig och känns aldrig överdriven men kan leverera ganska bra tryck så länge källmaterialet är rätt. Vid filmvisning har den dock en tendens att bli lite mesig.



Genom att bänken är så låg är även högtalarelementen låga vilket gör att ljudet lätt blir lite grötigt och konstigt om man sitter fel eller står upp. Detta är väldigt synd då bänken är allra bäst på musikspelning, vilket man ju inte nödvändigtvis lyssnar på sittande.

G1550 är helt klart en ganska trevlig bekantskap, mycket tack vare det smidiga och snygga formatet men den sjukt överdrivna diskanten drar ner helhetsintrycket rejält och med tanke på att den kostar 20 000 kronor känns det som att den inte riktigt har råd med missarna.



+
Snygg
Hdmi-växel

-
Högtalarna är väldigt nära golvet
Väldigt överdriven diskant
Dyr!

=
Fejk-surroundet är utomordentligt och ljudkvaliteten klart godkänd men ett problem med diskanten och avsaknad av funktioner drar ner det hela.

BETYG

Form/design 8
Ljudkvalitet 6
Funktioner/Anslutningar 6
Användarvänlighet 8
Prisvärde 5


Totalt: 6