När man läser pressreleasen om nya Canon 60D så fokuseras det mest på filmning med kameran. Vridbar displayskärm på 3 tum underlättar helt klart en videofotografs vardag. Det går även att ställa in ljudnivåer manuellt när man filmar vilket är ett stort lyft.

Vad gäller stillbild så finns inbyggd "framkallare" av raw i kameran där man kan ställa in till exempel vitbalans, färgrymd och brusreducering innan man konverterar till jpeg för ivägskickning.



Om man vill leka lite så erbjuder Canon "kreativa bildfilter" liknande de som funnits i Powershot-kamerorna. De roligaste filterna är "Toy Camera" som vinjetterar och öser upp färgerna till vad vi gissar blir något i Teletubbies-stil och med "Miniature Effect" så simulerar kameran de effekterna som uppstår om man har ett tilt-shift-objektiv.

Från september finns Canon 60D att köpa i USA och det borde inte dröja allt för länge därefter innan den når kalla Norden, intropris är 1 100 dollar för kamerahuset.