Panasonics nya videokamera heter HDC-TM900 och det är en hyfsat kompakt och samtidigt robust modell som sitter klockrent i handen. Kameran kan användas med Panasonics 3d-objektiv (som vi tidigare testat på en modell från förra året), mer om detta längre fram.



Fina färger
Kameran har tre separata sensorer (RGB) där varje sensor har en upplösning på 3,05 megapixlar. Färgåtergivning har länge varit Panasonics paradgren på videokamerasidan och den nya modellen är inget undantag. Färgerna TM900 levererar är fylliga och naturtrogna, i alla fall när vitbalansen väl hittat rätt. Ibland tar den lite väl lång stund på sig när vi filmar inomhus. TM900 imponerar också när vi filmar inomhus med sämre ljus, här blir bilderna inte alls lika gryniga som vi är vana vid.

En snabbknapp bakom den 3,5 tum stora lcd-skärmen aktiverar 1080p50-läge vilket ger optimal bildkvalitet med kameran och här får vi riktigt bra skärpa även när det rör sig ordentligt framför linsen. I det här läget lagras filmerna i mpeg4-format och här är det bara att dra över klippen direkt till datorn vilket är smidigt. AVCHD stöds idag av de flesta redigeringsprogram men här är det 720p eller 1080i som gäller.

Bra bildstabilisator
Du kommer åt alla inställningar via den tryckkänsliga lcd-skärmen och bortsett från att ikonerna kunde gjorts betydligt snyggare hittar vi allt vi behöver i inställningsväg här. En smart detalj är att du kan ställa in vilken parameter linsringen skall styra. Kanske slutarhastighet eller vitbalans? Kameran kan zooma i upp till 12x optiskt och det gör den mjukt och fint. Dessutom fungerar den optiska bildstabilisatorn riktigt bra. Glöm ryckiga och jobbiga filmklipp om du är hyfsat stadig på handen med andra ord, men det kan ta en stund att vänja sig vid att kameran känns lite trög i rörelserna.

Kameran vi har testat hade 32 gigabyte inbyggt minne vilket räcker till närmare 3 timmars inspelning i 1080p50-läget. Komplettera med ett SDXC-kort så har du riktigt bra kapacitet!


Sida 1 / 2

Innehållsförteckning