För ett par år sedan var Lumigon på gång med sin mobil T1. Tyvärr nådde den aldrig marknaden, en historia som företaget inte tänker upprepa med uppföljaren T2. T2 är en dansk Android med fokus på design.

Vi får testa en tidig version av mobilen som kör Ice Cream Sandwich. Lumigon hymlar inte med att deras encelliga processor på 1,4 GHz är något som inte direkt står sig i konkurrensen, men företaget siktar på att nå ut till de som hellre köper en stilmobil.

För stil har T2 trots allt. Designmässigt påminner den om något Bang & Olufsen hade kunnat sätta samman. Det är minimalistiskt med mjuka kanter och en känsla av riktig tyngd, vilket är minst sagt ovanligt i dagens mobilklimat. T2 behöver inte vara smalast eller snabbast.



Som prylnörd är det dock svårt att bortse från att det finns mycket vassare modeller där ute. Skärmen är ganska anonym, 3,8 tum med "hög upplösning". Kameran fungerar tyvärr inte på den modellen vi får testa, men 8 megapixlar ska den kunna fånga bilder med. Det finns plats för Micro sd-kort och T2 har faktiskt ett nfc-chip inbyggt tillsammans med den standardmässiga wififunktionen och bluetooth. Lumigon berättar också att en del av tanken bakom T2 är att den ska kunna användas som fjärrkontroll för dina apparater, och i synnerhet just prylar från Bang & Olufsen.

Nämnda företag står också bakom högtalarna i telefonen. T2 har också en aktivitetsknapp som kan kopplas till vilken funktionen som helst i mobilen. Du kan till exempel komma åt kameran direkt utan att behöva låsa upp och bläddra i menyer.

T2 ska släppas i Danmark under sommaren. Det är inte säkert att den kommer till Sverige ännu, men gör den det landar priset på omkring 6 000 kronor.