
Längst ner finns det inte mjukvaruknappar som på exempelvis Galaxy Nexus. Istället är det hårdvaruknappar på samma sätt som hos Galaxy S2. Vad man tycker om detta är förstås subjektivt, men vi gillar hårdvaruknappar eftersom de känns mer pålitliga.
Skärmen ska för övrigt hålla sig vaken så länge du tittar på den genom att kameran registrerar dina ögon och att de tittar på skärmen. Tittar du bort slutar den hålla skärmen vaken och den stängs av efter en förinställd tid som är satt till 30 sekunder som standard. Tyvärr fick vi inte funktionen att fungera, vilket vi får skylla på att produkten ännu inte är helt färdig (testexemplaren vi hittade meddelade oss bland annat att en mjukvaruppdatering redan fanns). Men tanken tilltalar oss och att slippa dutta på skärmen när man läser något är smart.

Prestanda märker vi inget speciellt av. Utan att köra några prestandatester är förstås gränssnittet rappt och utan lagg över huvud taget. Allt går snabbt; att starta appar, kameran och flytta runt i gränssnittet går så snabbt det bara kan, vilket egentligen inte säger något speciellt om processorn eftersom det inte krävs så jättemycket för att driva telefonen. Den ska stödja de vanligaste filformaten att spela upp som video, och eftersom Galaxy S2 klarade 1080p mkv-filer så lär den här klara det också. Men prestandan får vi återkomma till.
Av






Av











Av

Av


Av







