Artikelkommentarer

Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Kommentatorn ansvarar själv fö;r sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även poänglösa datorkrigsinlägg tas bort.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Kommentarer till:

Sony försöker igen - ny surfplatta på gång

Tablet S

2012-07-31 17:51

Sony har kanske lite högt pris på sin platta, men de har varit exemplariska på att ge uppdateringar till nuvarande Tablet S, den lanserades med Android 3.1 och har sedan dessa fått 3.2 och 4.0. 4.1 ska tydligen komma mitten/slutet av augusti.

Tablet S är klart trevligare att hålla i porträttläge med en hand jämfört med t.ex. iPad tack vare designen som gör att tyngdpunkten ligger nära ena långsidan -> mindre moment på handen -> känns lättare än vad den är. Kul att se att de verkar fortsätta med en liknande design.

Däremot så känns 1280x800 lite snålt, rätt många webbsidor förväntar sig minst 1024 pixlar i bredd så 800 pixels räcker inte riktigt när man kör i porträttläge, man får en något utzoomad version -> inte helt skarp text. :(

Uridium

Tablet S

2012-08-01 08:38

De är tyvärr lite sen på hårdvarufronten. Tegra 2 var för det mesta riktigt usel och det avskräcker. De kom dessutom ut med den när alternativ till den plattformen redan fanns. Eller inom någon månads spann. De var bland de sista i Tegra2-gänget som alla skulle skapa likadana prylar på.

Sen kan man hoppas att Sony Japan och grabbarna i Lund som har allt mobil-hårdvarukunnande, mjukvarukunnande etc ska samarbeta om surfplatta nästa gång. Eller rent av låta Lund utveckla plattan, det är naturligt att mobildivisionen tar hand om det när det är samma applikationsprocessorer och mjukvara som i telefonerna. Sen hade ju inte de högupplösta panelerna kommit när Tablet S kom ut heller. Archos kom t ex med sina 80 / 101 G9 samtidigt, de kör ICS i dagsläget de också på OMAP som var referensplattform för ICS. Asus Pad Transfomer hann väl också gå från 3.1, 3.2 och 4.0 på Tegra 2. Motorola Xoom kör tom AOSP, och har alltså gått från 3.0, 3.1, 3.2 till 4.0.4 och drivrutiner för att bygga själv finns även om man inte får distribuera ROMs/drivrutiner.

Penti

Ajajaj!

2012-07-31 18:04

Rektangulär platta med rundade hörn OCH dessutom droppformad. Detta har ju Apple tagit "patent" på! Nu kommer Apples advokater att stämma på bred front!

Lilja09

Ajajaj!

2012-07-31 19:22

Eller möjligen inte, ty Apples Macbookair är påfallande lik Sonys egna Vaio X515 från 2004 i grunddesign av höljet.

µ

Ajajaj!

2012-07-31 20:00

När började Apple bry som om prior art?

Daniel123

Ajajaj!

2012-07-31 20:29

När Samsung började sälja fler mobiler än dem. Tyvärr så gäller "prior art" bara t.o.m. Apple, inte äldre.

hans.pedersen

Svårt med text?

2012-07-31 18:12

"Många av bilderna innehåller mest text, men ett fåtal bilder på plattan avslöjar alltså att Sony arbetar med samma formfaktor som i Tablet S."

Att M3 har svårt för text vet vi ju sedan innan :-)

Vinkelberg

Omodern redan nu.

2012-07-31 20:26

De kan väl i alla fall försöka få fram något som när det kommer om ett halv år eller så motsvarar det som apple gjorde för ett år sedan, i alla fall i hårdvaru väg. 9-10 tums retina skärm eller lägg ner!

Ozymandias

Omodern redan nu.

2012-07-31 21:14

Om det är något man lärt sig på IDG från Appleanhängare så är det ju att hårdvara är helt irrelevant. Förutom då i de få fall där Apple faktiskt har något i hårdvaruväg att komma med. Då betyder det visst allt. Förutom månaden efter då man blivit omkörda. Då är det "upplevelse" och "känsla" och andra begrepp som absolut inte säger något alls som gäller igen.

johandoe

Näe...

2012-07-31 21:14

Sorry, har inget större förtroende för Sony som leverantör -de är bara fel, hur man än vänder & vrider på det.

Eftersom produkterna Sony släpper numera håller sig kring lägre halvan av mainstream så är det inte ens lönt mödan att nagelfara prylen efter diverse "presenter" som rootkits, DLNA 2.0turbo (där du inte ens kan visa egna bilder/filmer utan skriftligt tillstånd från överheten) eller något annat djävulskap som Sony finner nöje i att störa oss kunder med.

En gång i tiden var Sony ett mycket sympatiskt, innovativt och marknadsledande företag -t.o.m. deras billigaste klockradio andades kvalitet i dess ärligaste form. Sony av idag arbetar stenhårt i direkt motsatt riktning och de har nått alldeles för långt för att jag skall vara intresserad av deras varumärke eller produkter.

Dessutom har Sony's högsta chefer klart deklarerat att vi kunder är en bunt mindre vetande idioter -och det förbättrar ju inte direkt konsumtionsviljan.

009

Näe...

2012-07-31 22:30

@009

+1

Vasteras

Näe...

2012-08-01 15:47

+1

Anakin-S -<|" Apple. The fruity toymaker "|>-

Näe...

2012-08-01 20:18

Det är väl film och musik som drar in pengar till Sony idag så det är nog de som sätter agendan. Totalt sätt gjorde dock en förlust på 50 miljarder förra är i klass med vinsten hos samtliga svenska banker. Börskursen är på samma nivå som 1985 och walkman var hippt. Men det är väl bönräknare som styr precis som hos nokia.

Ozymandias

Stämning för patenintrång väntad?

2012-08-05 19:14

Nu blir det nog inte så men kunde vara en pryl till som föder amerikanska advokater.

Rättelse: patentintrång

stormense

Comments powered by Disqus

- M3:

Huawei visar upp vansinnigt tunna Ascend P6

- M3:

Simon och Daniel: Piloten 3

- M3:

Sony återkallar trasig uppdatering till Playstation 3

- M3:

Lifeproof lanserar säkert skal till Ipad Mini - tål all möjlig sorts tortyr

- M3:

Nystartade Geak släpper smart klocka - smartare än de flesta andra klockor

- M3:

Oculus VR får uppbackning - 16 miljoner dollar för massproduktion

- M3:

Vi testar officiell ljudsimulator från Star Trek

- M3:

Vi har läst spionformuläret

- M3:

A new blog appeared!

- M3:

Spela ljuv musik med analog synt - Vi testar Stylophone

- M3:

DIY: Bygg mobilhögtalare av toarulle

- M3:

Rykte: Videotjänst till Instagram visas den 20 juni

- M3:

Microsoft i blåsväder - körde Xbox One-spel på pc under E3

Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Vill du nå ut med en av dina produkter eller tjänster?

SEQR – ny svensk mobil plånbok

Så lagar du din Iphone själv

- M3:

Första gif-bilden skickas ut i rymden - ska resa 17,6 ljusår

- M3:

Läsarna talar ut - Ser mest fram emot Playstation 4

- M3:

M3 testar den flygande väckarklockan

- M3:

Bra start på dagen - Se hur rosor och andra växter förstörs i slow motion

- M3:

Vod-kriget fortsätter - Comoyo View betatestas i Sverige

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig | Kontakta M3 | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2013 International Data Group