Final Fantasy Legends är en version av spelet som håller fast vid den gamla grafikstilen, med tydliga pixlar och statiska strider. Det kan också ha att göra med att Square Enix först släppte spelet till så kallade "feature phones" 2010. Inför den smarta mobilvarianten har utvecklarna arbetat med att göra grafiken vassare och ljudet bättre. Och lagt till pekskärmskontroller som substitut för de fysiska tangenterna.

Final Fantasy Legends ska släppas i fyra episoder i Japan först, där prologen är gratis. Första delen kostar sedan 250 yen och del tre till och med fyra kostar 850 yen var. Vill du ha hela spelet direkt kan du betala 2 500 yean med en gång och spara några slantar. I svenska priser blir det här 22 kronor för första delen, 75 för de resterande och 220 kronor för hela paketet.
Spelet hamnar med andra ord i de övre prisregionerna när det gäller appspel, så frågan är hur mycket du gillar Square Enix och deras rollspel.
Den 31 augusti släpps Final Fantasy Legends i Japan, vi har inga uppgifter än som säger när det dyker upp i Europa och övriga världen.
Av






Av






Av










Av





