Vi fick testköra en prototyp av LG:s nya tv på CES-mässan i Las Vegas i januari i år och nu är den äntligen redo för den svenska marknaden. Tv:n är supertunn och bjuder på riktigt läcker design med en extremt tunn aluminiumram kring bildytan och ett helt nytt bordsstativ.



Nanoled
LG kallar sin bakgrundsbelysning för nano-led, vilket i praktiken innebär att tv:n kan justera ljusflödet individuellt till ett stort antal ”zoner” på skärmen för att optimera kontrasten i bilden. I teorin låter det bra men vi får inte riktigt den där starka kontrastrika bilden i mörka scener. Kanske eftersom svärtan inte är riktigt lika bra som hos de bästa konkurrentapparaterna. LG använder sig av IPS-panel i LM960V, en typ av bildpanel som har sina fördelar (bland annat bättre betraktningsvinkel) men som inte riktigt hänger med när det gäller just svärtan. I övrigt har vi dock inget att klaga på bildmässigt, färgerna är lysande bra efter lite finjustering.


LG:s nya passiva glasögon är en aning mer välvda än föregångarna för bättre 3d-upplevelse.

Bekvämt med passiv 3d
LG använder sig av passiv 3D i sina Cinema 3D-apparater vilket innebär att du använder polariserade glasögon som är både lätta och billiga. På normalt tittavstånd från tv:n ser det riktigt bra ut och vi blir aldrig trötta i ögonen. På närmare håll ser vi lite av den effekt tekniken innebär, nämligen att pixlarna omges av ett tunt svarta linjemönster (filtrer i tv:n), men detta är ingenting vi störs av på tre meters avstånd. Men i jämförelse med Samsungs nya ES8000 blir vi inte riktigt lika imponerade av 3d-bilden även om bekvämligheten med den passiva lösningen är en stor fördel.


Nedre delen av tv:n är lite fetare än den övre för att förbättra ljudet och den här subwoofern gör att vi får lite mer bas än vi är vana vid från en platt-tv.


Sida 1 / 3

Innehållsförteckning