Omkring 3 000 kronor vill butikerna ha för Desire X i nuläget. Och sajten Eprice som har kommit över ett exemplar rapporterar att det inuti mobilen sitter en dubbelkärnig processor på 1 GHz tillsammans med Android 4.0 och HTC Sense 4.0. Telefonen har en skärm på fyra tum med 800 x 480 pixlar och en bakre kamera på fem megapixlar.
Designen påminner om gamla goda Desire, som var något av en favorit bland Androidmobiler för några år sedan. Även M3 föll för dess charm, frågan är om Desire X kan väcka samma åtrå till liv.
HTC ryktas utannonsera mobilen under IFA 2012, och med tanke på alla uppgifter som redan finns ute nu låter det högst troligt. IFA-mässan börjar på torsdag den 30 augusti och fortsätter fram till 9 september.

Originalet, HTC Desire.
Av
| 






Av






Av










Av





