IGZO står för "indium gallium zinc oxide". Rent praktiskt så är den stora fördelen att lcd-panelerna kan göras med genomskinliga och därför kräver mindre och färre led-lampor. Och vad det betyder är att skärmarna i mobiltelefoner och surfplattor framöver kommer göras mer energisnåla, ljusare och med mer responsiv pekfingerteknik.
IGZO finns än så länge bara i prototypform, men imponerar när vi får se de olika skärmarna. I grund och botten är det ju bara en vidareutveckling av lcd-teknik, men bättre betraktningsvinklar och ljusare skärmar tackar vi inte nej till. IGZO kommer främst utnyttjas i mobilskärmar samt till surfplattor, men det som gör störst intryck är 32-tumsvarianten med 4k-upplösning. IGZO kommer också tillverkas i 10-tumsvariant med en upplösning på 2 560 x 1 600 pixlar och i 7 tum med 1 280 x 800 pixlar. I slutet av året ska Sharp börja massproducera skärmar med IGZO-teknik.
Sharp avslöjar också att företaget planerar att börja sälja 60-tummare med 4k under våren 2013. Inget pris är satt än så länge, men troligtvis rör det sig runt 140 000 kronor som LG:s variant.

Av












Av















