Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq
Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.
OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.
Regler för inlägg i artikelforumet
Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.
IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.
Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.
Skärmstorlek: 3 tum Sensorformat: APS-C Sensorupplösning: 24.20 Mp Material (ytterhölje): Plast Antal AF-punkter: 11 st Sökare: Optisk, Bildskärm (LiveView), Extern sökaranslutning Mer produktfakta...
Pris: 5 500 kr, eller 6 500 kronor med 18-55/3,5-5,6 VR Tillverkare:Nikon
Upplösning: 24,2 megapixel
Sensorstorlek: Aps-c (16x24 mm)
Filmfunktion: 1920x1080@30 bps i mpeg-4 eller
Objektivfattning: Nikon F
Skärm: 3 tum (921 000 pixlar)
Serietagning: 4 bilder/sek
Inbyggd blixt/mikrofoningång: Ja/ja
Minne: Sd
In/utgångar: Usb, av-ut, mikrofon, hdmi
Mått: 125 x 96 x 77 millimeter
Batterikapacitet: 540 bilder
Vikt: Med batteri och minneskort, men utan objektiv 505 gram
Riktigt kul tillbehör Tillsammans med D3200 lanserade Nikon den lilla wifi-enheten WU-1a. Tro oss, den är verkligen pytteliten, tänk halv sockerbit ungefär. Du pluggar in den i en av kontakterna på sidan och ansluter till kameran från Android-appen Wireless Mobile Adapter Utility som finns gratis på Google Play Store. Du kan bland annat bläddra bland bilderna i kameran och välja vilka du vill ladda ned och du kan fjärrköra kameran och se live view-bilden i telefonen. Räckvidden hos WU-1a uppges till 10-15 meter, vilket räcker bra. För 500 kronor känns WU-1a som ett givet tillbehör.
Polofokus
Vi tog med D3200 till Woz Challenge Cup 2012, i praktiken världsmästerskap i Segway-polo. Autofokusen i D3200 är inte i klass med dyrare modeller, men i sin prisklass sköter den sig riktigt bra. Med 24 megapixel har du mycket att beskära från och sensorn sköter sig riktigt bra även i svagt ljus.
Gaming
Det har varit en uttömmande timme med nyheter från Microsoft. Men nu vet vi äntligen vilken konsol som dyker upp under slutet av året: Xbox One.
VideoPiloten S01E01. I den nya tv-showen "Piloten" pratar Simon Arons och Daniel Sjöholm om både väldigt aktuella och oerhört inaktuella ämnen. Avsnitt S01E01 handlar bland annat om Bill Gates, kondomer, bajs, Super-Jens och Sonys senaste Xperia-platta. Och lite mer.
Gaming
Ikväll är det dags för Microsofts presskonferens att gå av stapeln. Den som kommer avslöja vilken typ av konsol som kommer tävla om spelarnas plånböcker i slutet av året.
Vetenskap
Plantronics, av alla företag, har genomfört en undersökning i mindre skala som pekar på att det råder brist på jämställdhet i hur arbetsgivare rustar sina anställda.
Vetenskap
Med en 3d-skrivare kan du skriva ut väldigt många olika häftiga saker. Allt från figurer till vapen och skelettdelar. Nasa slår nu ett slag för 3d-utvecklingen och ger ingenjören Anjan Contractor 125 000 dollar och ett halvår på sig att lyckas med att skriva ut en pizza.
PrylarVi har fått möjligheten att testa den analoga synten Stylophone. Klicka på play för att se Simon Arons gå igenom funktionerna samt försöker spela en titelmelodi från en känd rymdäventyrsfilm. Do or do not. There is no try.
Prylar
Embrace+ gör att du slipper ta upp din telefon var femte sekund för att se om någonting har hänt. Med hjälp av armbandet kan du se när du får sms, mail eller om någonting speciellt händer på sociala medier direkt på armen.
Prylar
Det ser nästan galet smidigt ut i den film som Leap Motion har publicerat på sin hemsida. En kort genomgång av en del grejer du kan göra i Windows 8, enbart med hjälp av dina fingrar.
PrylarLetar du efter en present till din trötta kompis eller någon annan person som sover djupt? Då kanske Flying Alarm Clock är värd att titta på. Klicka in för att se Simon Arons testa denna intensiva väckarklocka.
Appar
Foto-appen Flickr till Android har inte precis varit någon fröjd för ögat. Designen har varit ganska tråkig, simpel och appen lyckades inte riktigt lyfta fram bilder på ett representativt sätt. Den har nu ändrats med en ny heltäckande uppdatering.
Appar
Netflix till Playstation 3 får ett ansiktslyft i en ny app som lovar att föra appen närmare webbgränssnittet. Och Ipad-versionen får Post Play, för de som har saknat det.
Nätet
Medan vanliga dödliga bara kan spekulera kring hur Playstation 4 faktiskt ser ut har några Reddit-användare redan slängt ihop två fantastiska konceptbilder.
Gaming
Sony kunde inte låta Microsoft ha sin dag ifred, utan släpper en teaser på hur Playstation 4 kommer se ut. Inte för att vi kan se särskilt mycket i den, men ändå.
Gaming
Det är lite mer än 24 timmar kvar tills Microsoft trycker på gaspedalen och kör igång sin presskonferens i Redmond, Washington. Ni vet, den som ska handla om nya Xbox.
VideoÄn en gång har vi lagt vantarna på bluetooth-handskarna Hi-Fun. Den här gången fick vi testa dessa handskar i en betydligt lugnare miljö. Klicka in för att se när vår Simon Arons går igenom funktionerna.
Mobilt
Jolla ska visa upp sin värdiga version av Sailfish OS senare under kvällen. Men redan nu har företaget visat upp sin egen telefon som kommer att köra det nya operativsystemet.
Gaming
Nästa spel i Arkham-serien utspelar sig tidigt i Läderlappens karriär när den mörka riddaren precis har tagit på sig luvan för att utrota den ständiga brottsligheten i Gotham.