Beoplay A9 är det senaste tillskottet, och rent designmässigt gör det ett annorlunda intryck. Runda högtalare har vi sett förut, inte minst hos Beoplay A8, men här tar Bang & Olufsen konceptet till nya dimensioner. De dimensionerna innebär helt enkelt att högtalaren är större, 70 cm i diameter och 91 cm om den står upp monterad med de tre träben som följer med i paketet. Djupet blir då 41 cm. Väljer du att väggmontera den eller fästa i taket krymper djupet till 21,3 cm.

Det som producerar ljudet i A9 är dels ett 8-tums baselement på 160 watt, samt två mellanregister på tre tum och två 3/4-tums diskanter som vardera får 80 watt. Med andra ord ska ljudet räcka till ett normalstort rum. A9 stödjer både Airplay och dlna för den som vill spela musik trådlöst. Gillar du sladdar finns det både ljudingång, usb-port och ethernet-port.
För att höja eller sänka ljudet finns en sensor på toppen av A9 som känner av om du drar med handen över den. För att stänga av ljudet håller du handen stilla över sensorn.
Är du sugen på att betala 18 000 kronor för 15 kilo högtalare så är Beoplay A9 som gjord för dig. Vi hoppas få testa bjässen med den runda formen någon gång i framtiden, för att avgöra om Bang & Olufsen verkligen har skapat en riktigt festhögtalare för den digitala generationen.

Av













Av














