Den smarta tv:n har ju varit en stapelvara för prylnördar sedan åtminstone två år tillbaka. Bang & Olufsens senaste bidrag heter Beovision 11, och ska erbjuda onlinetjänster och smarta gränssnitt utan att glömma bort designarvet från Danmark.

I nuläget nämns appar för Youtube, Facebook och Twitter samt en webbläsare, mer än så vet vi dock inte om hur smart upplevelsen faktiskt är i Beovision 11. Bang & Olufsen meddelar också att tv:n stödjer Hbb-tv, den nya sändningsstandarden för tv som erbjuder smarta funktioner direkt i tv-programmen. Det ska bli intressant att se om standarden tar fart och om utbudet av produkter kan utvidgas.



Tv:n bygger på led-teknik och har en uppdateringsfrekvens på 200 Hz. Undersidan består av utrymmet för högtalarna, sex stycken totalt som har var sin förstärkare. Därmed ska ljudbilden matcha tv-bilden enligt Bang & Olufsen. Precis som i Beoplay V1 finns det ett utrymme för en Apple TV-låda baktill om du skulle vara ett fan av det företaget.

Tillsammans med sex stycken hdmi-ingångar, två usb-portar och stöd för dlna avrundas specifikationerna. Bang & Olufsen ska sälja tv:n i sina egna butiker från och med idag, och den kommer i tre olika storlekar. 40-tumsvarianten kostar 56 900 kronor, 46 tum 71 900 kronor och 55 tum 94 800 kronor.