Ipad Mini är nödvändigtvis inte det enda Apple avslöjar under nästa veckas presskonferens som enligt rykten ska gå av stapeln den 23 oktober. Tekniksajterna 9to5 Mac och All Things D som brukar ligga bakom mycket av förhandsrapporterna kring just Appleprodukter säger sig nu ha uppgifter som pekar på att Apple i samma presskonferens ska visa upp en 13-tums Macbook Pro med Retinaskärm.

Att den var på väg kommer kanske inte som någon större chock med tanke på storlekens popularitet bland bärbara datorer, men att den kan få en plats under samma evenemang som Ipad Mini är ny, samt än så länge, obekräftad information.

13-tumsvarianten uppskattas få 2 560 x 1 600 pixlar, alltså färre än 15-tummaren som har 2 880 x 1 800 pixlar. Eftersom skärmen är mindre så blir antalet pixlar per tum ändå 232. Det är 12 pixlar fler per tum än storebror, men långt ifrån Iphone 5 som har 326 pixlar per tum.

Oavsett ppi-värdet hade det varit spännande att få se både en Ipad Mini och en ny Macbook Pro nästa vecka. Den som lever får se.


Apples Macbook Pro med Retinaskärm.