Betamodell
Modellen vi testade var inte helt färdig vilket innebar att mjukvaran inte var färdigutvecklad. Därför kunde vi inte testa alla mediatjänster och internetkopplingen. Men precis som på tidigare modeller finns det en guide för att ställa in bilden som fungerar riktigt bra. Du leds igenom olika inställningar och får upp exempel på hur det ska se ut, för att du lätt ska kunna ställa in bilden enligt där du har tv:n. Inställningarna går att få riktigt bra, även om de inbyggda håller en helt okej klass också. Det finns också en form av automatisk inställning som anpassar bilden efter omgivningen, men det den mest verkar vara är att dra på färger och ljusstyrka och ger inte alls en speciellt bra bild.

Bildkvaliteten är annars överlag riktigt bra och bjuder på klara och tydliga färger med en bra svärta. Den presterar helt enkelt vad vi förväntar oss av en tv i den här prisklassen. Den har local dimming, som LG kallar Spot Control och vilket innebär att panelen kan släckas ner på mörka partier för att svärtan ska bli ännu skarpare, vilket fungerar bra och vi ser väldigt lite ljusläckage över huvud taget när vi tittar på tv:n i ett helt nedsläckt rum.
LGs bildbehandlingsfunktion för att få jämnare flyt i bilden vid snabba panoreringar heter Trumotion och ger ett 100-hertz-läge som gör bra ifrån sig men vi ibland ser vi artifakter i bilden, men de tar inte över och stör bildupplevelsen.
Ljudet är det lite sämre med då vi inte har just något tryck i basen i de inbyggda högtalarna, och ljudbilden ger oss ingen wow-upplevelse. Vi har helt klart hört bättre inbyggda högtalare.
Passiv 3d
3d delas enklast in i två läger när det gäller tv-apparater idag: Aktiv och passiv. Den aktiva delen innebär att glasögonen släpper in ljus i höger respektive vänster öga varannan bildruta, medan den passiva lösningen innebär att ett polariseringsfilter i tv:n gör att en del av bilden uppfattas av högra ögat medan den andra delen uppfattas av det andra ögat. LG:s Cinema 3D är passiv och det får fördelen att bilden blir väldigt mycket ljusare. Nackdelen är istället att bilden inte blir lika skarp som med aktiv 3d. Vad man föredrar blir i mångt och mycket en smaksak, men det känns som att det på det stora hela blir en mer behaglig 3d-upplevelse för en filmkväll, speciellt då med alla andra fördelar i beaktande – som att du har råd att låta hela familjen se 3d.
Men på det stora hela är passiv 3d en ganska skön upplevelse och ger en något mjukare bild för ögonen, och som vi konstaterade tidigare är glasögonen lättare och billigare.
Sämre ljud
LG meddelar att strax efter att detta test skrivs ska släppa bland annat Plex som mediacenterlösning för tv:n. Vi har inte kunnat testa just den funktionen, men kunde däremot se att formatstödet för den inbyggda mediaspelaren som spelar upp filer via usb är med beröm godkänt. Det mesta i format- och codec-väg klarar den av. Och vanliga smarta mediaspelarfunktioner som att komma ihåg var du slutade titta på en videofil finns inbyggt. Ska vi vara ärliga är det här helt klart en av de bästa mediaspelarna som finns inbyggt i tv-apparater. Dessutom finns det ett gäng premiumtjänster som att hyra film från SF Anytime eller Headweb, direkt via fjärrkontrollen.
Fjärrkontrollen är för övrigt samma gamla vanliga från LG. Den har tydlig layout och en knapp för att tända bakgrundsbelysningen när det är mörkt.
3d-upplevelsen är riktigt bra och öppnar upp för ett mer bekvämt sätt att titta på 3d-tv med hela familjen. Bildkvaliteten är hög men för att riktigt njuta får du skaffa ett kompletterande ljudsystem.

+
Billiga 3d-glasögon
Bilden
Inställningsguiden
Mediaspelaren
-
Ljudet
=
En kompetent tv med bra och hög bildkvalitet och mycket bra 3d-upplevelse. Den inbyggda mediaspelaren är riktigt bra och möjligheten att hyra filmer likaså.
BETYG
Design/form: 7
Bildkvalitet: 8
Funktioner/anslutningar: 8
Användarvänlighet: 7
Prisvärde: 7

Totalt: 8




RSS
Nyhetsbrev



















































