Inuti HDC-Z10000 sitter dubbla 3mos-sensorer. Enligt Panasonic möjliggör detta att kameran kan filma i broadcast-kvalitet, samt att filmerna sparas i Avchd 3d/progressive-format. Z10000 har också en närgräns på 45 centimeter vilket är bra för att vara en videokamera med 3d. I 3d-läge kan man zooma upp till 10x optiskt, för 2d utökas det till 12x.
För att se det filmade resultatet finns dels en elektronisk sökare på 0,45 tum, samt en 3d-kompatibel utfällbar skärm på 3,5 tum. Med en maximal bländare på 1.5 och möjligheten att reglera zoom, fokus och iris-kontroll med tre individuella ringar på objektivet finns det chans för många manuella inställningar.
Z10000 kan förhoppningsvis erbjuda en 3d-upplevelse i toppklass, men den kommer troligtvis inte att bli billig. Säljstart sker i oktober, inget officiellt pris har ännu utannonserats.





RSS
Nyhetsbrev



















































