För två år sedan var HTC tidigt ute, deras G1 var första Android-mobilen i världen. Under måndagen offentliggjorde man att man släpper fem mobiltelefoner med Microsofts nya operativsystem för mobiler. De nya mobiltelefonerna kommer finnas att köpa i Nordamerika, Europa och Sydostasien redan i slutet av oktober.
– Vi på HTC kan tillverka den bästa Android-mobilen och vi kan tillverka den bästa med Windows Phone 7 och låta kunden bestämma, säger Peter Chou, vd på HTC, under en presskonferens i Taipei.
HTC 7 Mozart.
De nya modellerna går under namnen HTC 7 Surround, HTC 7 Mozart, HTC 7 Trophy, HTC 7 Pro och HTC HD7. De nya mobiltelefonerna har stora pekskärmar på minst 3,7 tum och HTC 7 Pro har ett utskjutbart tangentbord.
Exakta priser på de kommande modellerna är oklart eftersom det beror på vad respektive operatör kommer med för erbjudande.
IDG News